Rozmowa z Jakubem Kieszczyńskim właścicielem Clarum oraz adwokatem Jackiem Mikołajonkiem o korzyściach z walki o swoje prawa z bankami, które udzielały kredytów hipotecznych we frankach.
Redakcja WVM: Jak duża jest skala kredytów frankowych w Polsce?
Jakub Kieszczyński: W Polsce mamy do czynienia z blisko 600.000 czynnych umów tego rodzaju. Natomiast łącznie udzielono kredytów frankowych w ilości ponad 900.000, a ich łączna wartość na dzień dzisiejszy to około 110 mld zł.
R: To duża liczba. Czy Wszyscy kredytobiorcy mogą dochodzić roszczeń od banków?
Adw. Jacek Mikołajonek: Każdy bank oferujący w przeszłości kredyty walutowe stosował klauzule niedozwolone, które to w żaden sposób nie były uzgadniane w kredytobiorcami. Tym samym konsumenci, aby otrzymać wymarzony kredyt musieli zgodzić się na wzorzec umowny proponowany przez bank wraz z postanowieniami abuzywnymi. Właśnie dlatego każdy z kredytobiorców, który posiadał lub posiada w dalszym ciągu takie zobowiązanie winien zbadać swoją umowę kredytową pod kątem niedozwolonych postanowień.
R: A co z kredytami już spłaconymi?
Jakub Kieszczyński: Także w tym przypadku można dochodzić roszczeń od banku. Zgodnie z ostatnim orzecznictwem Sądu Najwyższego roszczenia takie się nie przedawniają, a zatem jeżeli umowa zostanie uznana za nieważną na dzień jej zawarcia, to wszystkie dokonane wpłaty na rzecz banku stanowią jego bezpodstawne wzbogacenie. W takiej sytuacji kredytobiorcy mają podstawę do ich dochodzenia bezpośrednio od Banku. Analizujemy każdą umowę, którą otrzymujemy i przedstawiamy klientowi możliwości działania w jego sprawie wskazując na te wszystkie okoliczności. Wobec tego klient uzyskując od nas taką opinię ma świadomość jaki jest zakres jego roszczeń i na tej podstawie może podjąć decyzję o dalszym procedowaniu.
R: Czy banki wyrażają wolę polubownego zakończenia sporu?
Adw. Jacek Mikołajonek: Zdarzają się takie sytuacje, iż w chwili podjęcia przez kredytobiorców działań prawnych przeciwko bankom pojawia się propozycję ugody. Są to jednak propozycje obejmujące znacznie mniejsze korzyści finansowe niż te o które kredytobiorcy mogą wystąpić w postępowaniu sądowym.
R: Jak Państwo oceniacie takie postępowanie banków? W końcu ilość wyroków niekorzystnych dla banków w tego typu sprawach rośnie lawinowo.
Adw. Jacek Mikołajonek: Sądy obecnie orzekają zdecydowanie częściej na rzecz frankowiczów i procent ten stale rośnie wraz z co raz większą świadomością sędziów w zakresie panującego orzecznictwa. Zważyć jednak należy, że w tym momencie na drogę sądową nie wystąpiło jeszcze nawet 10 % osób. Dlatego też zawieranie ugód z osobami, które na co dzień realizują swoje zobowiązania lub też dokonały całkowitej spłaty nie leżą w zupełności w interesie Banków. Taka metoda ma na celu zmęczenie konsumentów i zniechęcenie części z nich do podjęcia walki z bankami. Póki co jest to metoda skuteczna.
R: Nic się nie zmienia w tym zakresie?
Jakub Kieszczyński: Zmienia się, jednak powoli. Coraz więcej mówi się o kredytach walutowych i roszczeniach z nich wynikających. Dzięki temu kontaktuje się z nami coraz więcej konsumentów i dopytuje o możliwości dochodzenia swoich roszczeń. Większość z nich deklaruje już wolę wystąpienia na drogę sądową przeciwko bankom.
R: Jaką pomoc otrzymują konsumenci od Państwa?
Jakub Kieszczyński: Wszystkim zgłaszającym się do nas pomagamy w walce z bankami. Analizujemy umowy pod kątem prawnym oraz finansowym. Pomagamy w uzyskiwaniu niezbędnych dokumentów w celu przygotowania się do procesu, a następnie reprezentujemy naszych klientów na etapie sądowym. To kompleksowa pomoc począwszy od bezpłatnej konsultacji polegającej na analizie umowy aż po prawomocny wyrok i całkowite rozliczenie.
Zapraszamy do współpracy. Każdy Klient podający hasło: „Nasze Regionalne” otrzyma od Nas specjalną ofertę współpracy.
Wywiad ukazał się w czasopiśmie Woman Vibe Magazine 1/2021.
Jakub Kieszczyński
Adw. Jacek Mikołajonek
PARTNER MERYTORYCZNY ARTYKUŁU: